wtorek, 11 luty 2020 18:45

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Ciechanowcu [foto]

Sokołowscy
Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Ciechanowcu [foto] foto: SP w Ciechanowcu

We wtorek, 11 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Społeczność Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu również włączyła się do akcji.

Katarzyna Tkaczuk, Dorota Koc/SP w Ciechanowcu: W 2020 roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 11 lutego. Został on ustanowiony w 2004 roku przez Komisję Europejską. Celem tego święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Pierwsze obchody w Polsce zostały zainicjowane w 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje (obecna nazwa to Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) . Głównym celem programu jest promocja bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci oraz młodych osób. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz walki z nielegalnymi treściami i spamem w sieci internetowej. Od 2005 roku do programu została włączona problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z nowoczesnych urządzeń mobilnych, z gier online, wymianą plików przez Internet i innymi formami komunikacji online. Priorytetem programu było zwalczanie cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie. Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz pozostałych osób, korzystających z zasobów sieci internetowej. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”. W Polsce to już 16. edycja akcji, która obecnie obchodzona jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Tegoroczne hasło Dnia Bezpiecznego Internetu ma przypominać, że zapewnienie bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież z Internetu to jest wspólna troska zarówno opiekunów i nauczycieli, ale także dostawców treści i usług internetowych oraz mających realny wpływ na podnoszenie bezpieczeństwa w sieci.

W ramach tego przedsięwzięcia wychowawcy i uczniowie klas I -III Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu podejmowali aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Niektórzy nauczyciele przekazali odpowiednie informacje na ten temat rodzicom na zebraniach. Głównym działaniem tej akcji był konkurs plastyczny ,, Bezpieczny Internet’’, którego koordynatorem była Katarzyna Tkaczuk oraz Dorota Koc. Na konkurs wpłynęło 59 prac. Aby zwrócić większą uwagę na te problemy uczniowie klasy III a i III b z wychowawczyniami przygotowali krótką inscenizację poruszającą problemy Bezpiecznego Internetu. Najważniejszym punktem tego dnia było nagrodzenie uczniów biorących udział w konkursie plastycznym oraz oglądanie wyeksponowanych prac w auli oraz na szkolnym korytarzu. Gratulujemy wszystkim wspaniałych pomysłów oraz dziękujemy za zaangażowanie. Jesteśmy pewni, że dzięki takim działaniom nasi uczniowie będą bardzo czujni i rozsądni w czasie korzystania z zasobów Internetu.