poniedziałek, 30 marzec 2020 11:09

5 elementów, które powinny znaleźć się w umowie pożyczki

Sokołowscy
ARTYKUŁ SPONSOROWANY ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z oferty firm pozabankowych, zaciągając szybkie pożyczki. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że decyzja jest przemyślana i pożyczkobiorca przeanalizował umowę. Sprawdź, jakie elementy powinny się znaleźć na dokumencie, aby finansowanie nie było pierwszym krokiem w stronę poważnych problemów.

Polacy chętnie zaciągają pożyczki pozabankowe, jednak nie wszyscy taką samą wagę przykładają do obowiązujących zasad. Tymczasem ważne jest zapoznanie się nie tylko z samą treścią umowy, ale również jej konstrukcją. Istotne jest, aby dokument zawierał kilka ważnych elementów.

Strony umowy

Umowa pożyczki powinna dokładnie określać strony umowy, tj. pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Koniecznością jest zatem przedstawienie takich informacji jak:

 • dane pożyczkobiorcy – chodzi o dane zawarte w dowodzie osobistym, np. numer dowodu, PESEL
 • dane pożyczkodawcy – koniecznością jest podanie pełnej nazwy, adres, NIP, KRS, REGON.

Warto przy tym pamiętać, że dana marka stanowi część danej spółki i właśnie nazwa spółki powinna widnieć na umowie.

Przedmiot umowy

Dokument pożyczkowy powinien dokładnie określać przedmiot umowy. Jest to konkretna pożyczka, dlatego koniecznością jest opisanie jej parametrów.
Należy przedstawić informacje nie tylko o kwocie udzielanego wsparcia finansowego, ale również okres spłaty, sposób uregulowania zobowiązania i sposób płatności.

Opłaty związane z pożyczką

Umowa pożyczki powinna zawierać informacje o kosztach związanych z udzielanym finansowaniem. Dokument musi zatem dokładnie informować o tym:

 • ile pożyczkobiorca zapłaci za pożyczkę – łącznie z odsetkami oraz innymi opłatami
 • jakie elementy wchodzą w zakres naliczanych opłat, np. odsetki, prowizja, opłata przygotowawcza itp.

Ważne jest również to, aby w tym punkcie znajdowała się informacja o całkowitej kwocie do spłaty oraz informacja o RRSO – rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania.

Zasady zwrotu pożyczki

Pożyczkodawca musi dokładnie sprecyzować, na jakich warunkach dochodzi do zwrotu udzielonego wsparcia finansowego. W tym punkcie powinny zatem znaleźć się takie informacje jak np.:

 • dokładna data zwrotu pożyczki
 • sposób, w jaki ma się odbyć zwrot pieniędzy.

Zasady wydłużenia terminu płatności

Jeżeli pożyczkodawca dopuszcza możliwość wydłużenia terminu płatności, taka informacja powinna pojawić się w umowie pożyczkowej. Ważne jest, aby dokument dokładnie określał:

 • okres wydłużenia terminu
 • opłaty naliczane za wydłużenie płatności.

Dobrze, jeśli umowa zawiera także informacje o tym, ile razy pożyczkobiorca może odpłatnie przedłużyć termin finansowania.

Jak zaciągnąć dobrą pożyczkę?

Umowa pożyczkowa to jednak nie wszystko, ponieważ liczą się także konkretne parametry wsparcia finansowego. Dlatego nie można decydować się na przypadkową ofertę – trzeba porównać dostępne możliwości. Z pomocą przychodzi m.in. serwis porównywarkowy lowcachwilowek.pl. Korzystając z niego:

 • oszczędzasz czas – nie musisz samodzielnie zbierać danych o pożyczkach
 • oszczędzasz pieniądze – różnice w kosztach chwilówki czy pożyczki ratalnej mogą wynieść co najmniej kilkaset złotych
 • składasz wniosek online – bez konieczności otwierania wielu stron internetowych.

Porównując oferty, weź pod uwagę m.in. takie parametry jak:

 • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia nie tylko odsetki, ale i koszty pozaodsetkowe
 • okres finansowania – powinien być dopasowany do sytuacji materialnej,
 • formalności – niektórzy pożyczkodawcy nie udzielają wsparcia osobom poniżej 21 lat, osiągającym dochody z innych źródeł niż umowa o pracę, umowy cywilnoprawne czy
 • stałe świadczenia (renta, emerytura).

Pamiętaj, im więcej parametrów porównasz, tym lepiej dopasowaną pożyczkę zaciągniesz. Aby dowiedzieć się więcej wejdź na artykuł https://lowcachwilowek.pl/umowa-pozyczki-co-powinna-zawierac/