niedziela, 23 luty 2020 10:03

Sokoły. Konferencja informacyjno-edukacyjna hodowców i producentów mleka [foto]

Sokołowscy
Sokoły. Konferencja informacyjno-edukacyjna hodowców i producentów mleka [foto] foto: Trans-Rol

W środę, 19 lutego w Sokołach odbyła się konferencja informacyjno-edukacyjna. Wzięło w niej udział około 250 wiodących hodowców i producentów mleka, głównie z województwa podlaskiego.

Relacja firmy Trans-Rol: Środa, 19 lutego 2020 roku była dniem wyjątkowym. Właśnie tego dnia w ośrodku konferencyjnym w Sokołach odbyła się konferencja informacyjno-edukacyjna współorganizatorami której były znane i cenione w kraju firmy „TRANS-ROL” z Kruszewa-Wypych Grażyna i Andrzej Remisiewicz, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu, ADOB z Poznania, IGP z Poznania, TASOMIX – Grupa For Farmers. Szerokie spektrum tematyczne spowodowało, że na sali zgromadziło się 250 wiodących hodowców i producentów mleka głównie z województwa podlaskiego. Spotkanie otworzył Andrzej Remisiewicz, który powitał uczestników i podziękował za tak liczne przybycie, zadbał również o połączenie wymiany poglądów na tematy z jakimi zmagają się podlascy rolnicy z potrzebą rozmów na temat aktualnej sytuacji rynkowej, w tym stale rosnących kosztach produkcji. Wspomniał również, że w dobie zachodzących zmian klimatycznych, technicznych, technologicznych, wymagań prawnych i wymogów europejskiego rynku rolnego uwidacznia się potrzeba podejmowania dyskusji o sytuacji rolnictwa, co jest istotne dla obecnego pokolenia rolników, którym przychodzi mierzyć się z nowymi zadaniami i problemami. Uczestnicy wysłuchali wykładów specjalistów na temat stosowania nasienia seksowanego w hodowli bydła (WCHiRZ), doborze odpowiednich odmian kukurydzy (IGP), a także; ,,Krowa daje dużo mleka i z zacieleniem zwleka” (TASOMIX – Grupa For Farmers). Natomiast tematem prelekcji Pawła Grabowskiego z firmy ADOB z Poznania był wpływ nawożenia dolistnego kukurydzy i użytków zielonych chelatami mikroelementowymi na obniżenie czynników spowodowanych suszą.

Podczas szkolenia dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie dr inż. Bronisław Puczel omówił zalety i ograniczenia nowej rośliny uprawowej, jaką jest soja i zachęcił do zapoznania się przekazanej wszystkim uczestnikom broszury z wynikami porejestrowych doświadczeń odmianowych zbóż, rzepaku, kukurydzy, ziemniaków oraz roślin bobowatych grubonasiennych i soi.

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali nie zbrakło przedstawiciela gminy Sokoły dr. Józefa Zajkowskiego, który podczas prezentacji filmu promocyjnego o gminie Sokoły poinformował o planie budowy wielofunkcyjnego obiektu Gminnego Targowiska „Mój rynek” w Sokołach, który ma służyć poprawie warunków istniejącej infrastruktury handlowej i usługowej.

Pod względem oczekiwań zaproszonych właścicieli gospodarstw rolnych organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Na wszystkich uczestników po zakończeniu szkolenia czekała uroczysta kolacja.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za tak liczne przybycie i wygłoszenie referatów na wysokim poziomie.

foto: Trans-Rol

Dział: Sokoły