poniedziałek, 09 wrzesień 2019 14:15

Uprawa tulipanów

Sokołowscy

Tulipany, dzięki swoim pięknym kwiatom, pojawiającym się w zależności od odmiany, w kwietniu lub w maju, stały się najpopularniejszymi roślinami cebulowymi sadzonymi w przydomowych ogrodach. Poniżej podpowiadamy jak je uprawiać, aby wiosną zdobiły nasze rabaty.

Jakie stanowisko wybrać do uprawy tulipanów?

Do uprawy tulipanów najlepiej wybierać dobrze nasłonecznione miejsca, o żyznej próchniczej, dobrze przepuszczającej wodę glebie. Wiele gatunków dobrze radzi sobie jednak również na stanowiskach lekko zacienionych. Jeśli zatem właśnie takim dysponujemy, należy wybrać odpowiednią odmianę. Kwiaty te lubią wilgoć, jednak zbyt podmokłe podłoże może sprawić, że cebule zostaną zaatakowane przez choroby grzybowe. Najlepiej czują się w ziemi o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Jak prawidłowo sadzić tulipany?

Cebule tulipanów wysadzamy we wrześniu i październiku, aby przed nastaniem niskich, zimowych temperatur zdążyły się ukorzenić. Po wybraniu odpowiedniego stanowiska należy spulchnić i użyźnić podłoże. Najlepiej użyć do tego długo działającego nawozu mineralnego. Kiedy miejsce do uprawy tulipanów jest już przygotowane, możemy przystąpić do sadzenia cebul. Umieszczamy je w ziemi na głębokości równej 2-3 ich wysokościom. Dobrze jest posadzić je w specjalnie do tego przeznaczonych koszykach, które zapobiegają uszkadzaniu cebul przez gryzonie i zapadaniem się ich w głąb ziemi.

Jak pielęgnować tulipany?

Tulipany są dość łatwe w uprawie. Po posadzeniu cebul jesienią warto pamiętać o ich podlewaniu, kiedy jest sucho, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Dzięki temu lepiej się ukorzenią. Tulipany są mrozoodporne, więc możemy pozostawić je na zimę bez okrycia. Jeśli jednak boimy się, że siarczyste mrozy uszkodzą ich cebulki, możemy zastosować osłony z kory, słomy lub włókniny. Należy jednak pamiętać o zdjęciu jej na przełomie lutego i marca, kiedy tulipany zaczynają kiełkować. W momencie pojawienia się pierwszych pędów dobrze jest zadbać o dostarczenie im odpowiedniej ilości składników pokarmowych, jeśli nie zrobiliśmy tego w momencie sadzenia. W marcu, kiedy rośliny te najintensywniej rosną, potrzebują przede wszystkim azotu. W zależności od odmiany, kwiaty tulipanów pojawiają się już w marcu lub dopiero w maju. Po ich przekwitnięciu należy usunąć słupki pozostałe po opadnięciu płatków, aby nie wytworzyły nasion, ponieważ osłabia to cebule. Samych łodyg, tak jak i liści nie należy jednak ścinać. Bez nich znajdujące się pod ziemią cebule nie otrzymają niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych. Liście możemy wyciąć, dopiero kiedy same zaschną, czyli zazwyczaj w czerwcu.

Kiedy należy wykopać cebule tulipanów?

Tulipany mogą pozostawać na tym samym miejscu przez 2-3 lata, później należy je wykopać i przenieść na nowe stanowisko. W przeciwnym razie będą, coraz słabiej kwitły, aż zaniknął zupełnie. Cebule wykopujemy, kiedy ich liście zaschną, czyli na przełomie czerwca i lipca. Po wyjęciu z ziemi cebulki oczyszczamy i przechowujemy w suchym i zacienionym miejscu, aż do jesieni, kiedy znowu umieścimy je w gruncie. Co jakiś czas należy przejrzeć cebule, aby sprawdzić, czy nie pojawia się na nich pleśń. Jeśli interesują Cię ciekawe odmiany cebulek tulipanów to warto sprawdzić tutaj.

(ARTYKUŁ SPONSOROWANY)

Dział: Podlaskie