poniedziałek, 29 lipiec 2019 20:43

Szanty i Flis Obojga Narodów w Porcie Łomża [30.07]

Sokołowscy
Szanty i Flis Obojga Narodów w Porcie Łomża [30.07] foto: LOT Ziemia Łomżyńska

Łomżyńskie Bulwary we wtorek 30 lipca br. obfitować będą w historyczne w dziejach portu na Narwi wydarzenia.

Przybyli goście podziwiać będą mogli już po raz 5. w wyścigu na Narwi, rodzimych mistrzów w pływaniu na pychówkach. Wielką flisacką atrakcją będzie również przystanek w Łomży FLISU OBOJGA NARODÓW – imponującej rekonstrukcji średniowiecznego stylu spławiana drewna z towarzyszącymi mu jednostkami wodnymi. Czas przybyłym umilą również wystawcy na rodzinnym „wodniackim” pikniku, zaś całość wydarzenia zakończy koncert znanego w Polsce zespołu wykonującego muzykę morską i szantową – FLASCH CREEP.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska oraz MOSIR Łomża serdecznie zapraszają od godziny 16 na „wodniacki” piknik w Porcie Łomża. Jubileuszowej plenerowej imprezie wodniackiej pod patronatem Prezydenta Miasta Łomży - "Wyścigi pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi 2019", towarzyszyć będzie w tym roku „łomżyński” przystanek w Porcie Łomża, kilkudziesięciometrowej długości flisu - zestawu tratw z pni drzewnych - płynącego Biebrzą, Narwią i Wisłą z Goniądza do Torunia, dla uczczenia 450-lecia Unii Lubelskiej. Kultywującą kilkusetletnią tradycję załogą flisacką złożoną z podkarpackich flisaków w trakcie tego niepowtarzalnego w Polsce wydarzenia wodniackiego, dowodzić będzie europejskiej sławy retman flisacki Mieczysław Łabędzki.

W trakcie tego niepowtarzalnego wydarzenia, na terenie nadnarwiańskich bulwarów będą miały również miejsce liczne bezpłatne rodzinne atrakcje i konkursy z nagrodami oraz degustacje lokalnych potraw i wód smakowych, a „wodniacki” piknik zakończy o godz. 20 koncert na wystawionej scenie, wielokrotnie nagradzanego w ogólnopolskich festiwalach i konkursach, zespołu szantowego „FLASCH CREEP”. Goście pikniku będą również mieli okazję w tym dniu popływać po Narwi na promocyjnych warunkach, łodzią typu „gondola”. Wydarzenie jako zadanie publiczne zostało dofinansowane przez Urząd Miasta Łomża.

W tym dniu na terenie Portu Łomża obowiązywać będzie zakaz ruchu kołowego, warto więc zadbać wcześniej o miejsce na parkingach w okolicach Starego Rynku.

LOT Ziemia Łomżyńska

Dział: Podlaskie