środa, 10 lipiec 2019 18:43

Operacja zaćmy bez kolejki

Sokołowscy

Operacja zaćmy bez kolejki – pacjencie sprawdź gdzie jest najbliższy wolny termin. Radzimy co zrobić, żeby poprawić jakość życia praktycznie od ręki i za darmo. Wywiad z Maciejem Bogdanem Olesińskim dyrektorem podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ w Białymstoku .

Redakcja: Jeszcze niedawno kolejka na usunięcie zaćmy to był główny „straszak” na pacjenta, jak to się stało, że teraz słyszymy, że kolejek nie ma? Stał się cud?

Maciej Bogdan Olesiński dyrektor podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ w Białymstoku: Może nie cud, ale 1 kwietnia 2019 roku minister zdrowia podjął bardzo ważną decyzję o zniesieniu limitów na wykonywanie zabiegów usunięcia zaćmy jak też badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Czyli NFZ płaci za każdy wykonany zabieg. Placówki medyczne w województwie podlaskim pracują na pełnych obrotach, są miejsca w regionie gdzie pierwszy wolny termin na zabieg usunięcia zaćmy można ustalić w lipcu, czyli nie czeka się wcale.

Redakcja: W całym województwie podlaskim kolejki znikają?

Maciej Bogdan Olesiński : W całym województwie podlaskim kolejki zmniejszają się i rzeczywiście zniknęły w niektórych miejscach. Mamy 9 miejsc udzielania świadczeń, w tym 1 dla dzieci. W Białymstoku zabiegi usunięcia zaćmy dla dorosłych można wykonać w 4 miejscach, w Suwałkach w 2 miejscach i po jednym w Łomży i w Bielsku Podlaskim.

Redakcja : Gdzie czeka się najkrócej?

Maciej Bogdan Olesiński : Naturalnym jest to, że najszybciej zabieg można wykonać w miastach, gdzie jest najwięcej świadczeniodawców. Zachęcam pacjentów , żeby korzystali z portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl - tam można sprawdzić pierwszy wolny termin na każdy zabieg i każdą wizytę. Obsługa portalu jest bardzo prosta i intuicyjna. Sam sprawdzałem dziś terminy dostępności zabiegu usunięcia zaćmy w województwie podlaskim i znalazłem terminy w lipcu. Zachęcam również do kontaktu telefonicznego z naszą infolinią dla pacjentów 800 – 190 – 590 oraz z podlaskim oddziałem NFZ i naszymi delegaturami w terenie. Wszystkie numery dostępne są na naszej stronie www.nfz-bialystok.pl

Redakcja: A czy obowiązuje rejonizacja, czy pacjent musi wykonać zabieg w mieście w którym mieszka?

Maciej Bogdan Olesiński : Nie ma żadnej rejonizacji, każdy pacjent może szukać najszybszego terminu gdzie tylko chce, również poza swoim miejscem zamieszkania. Tym bardziej, że sam zabieg operacyjny usunięcia zaćmy wykonywany jest najczęściej w ciągu kilkunastu minut co oznacza, że tego samego dnia możemy wrócić do domu.

Redakcja: A czy każdy może starać się o taki zabieg?

Maciej Bogdan Olesiński : Oczywiście o wskazaniach do zabiegu usunięcia zaćmy decyduje lekarz, niezbędne jest skierowanie.

(materiały prasowe)

 

Dział: Podlaskie