poniedziałek, 23 wrzesień 2019 10:46

Zamordowano księdza pochodzącego z powiatu wysokomazowieckiego

Sokołowscy
Zamordowano księdza pochodzącego z powiatu wysokomazowieckiego twitter.com/karbowysac

Polski misjonarz Ks. Kazimierz Wojno, proboszcz parafii Matki Bożej od Zdrowia w Brasilii, został zamordowany w nocy z soboty na niedzielę. Kapłan pochodził z miejscowości Skłody Borowe w gminie Nowe Piekuty.

Ks. Kazimierz Andrzej Wojno urodził się 3 lutego 1948 w miejscowości Skłody Borowe parafia Piekuty w diecezji łomżyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1973 r. w Kuleszach Kościelnych z rąk bpa Mikołaja Sasinowskiego. Był wikariuszem w Kleczkowie, Grabowie, Rzekuniu, Przytułach i Myszyńcu. Od 26 września 1983 r. podjął pracę misyjną w Brazylii gdzie od wielu lat był proboszczem parafii Matki Bożej od Zdrowia (Paróquia Nossa Senhora da Saúde) w stolicy kraju – Brasilii. 1 kwietnia 1999 roku biskup nadał mu godność kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Myszyńcu.

Jak informuje portal idziemy.pl:Według policji padł on ofiarą rabunku a następnie morderstwa. Z parafii skradziono wiele przedmiotów kultu religijnego. Duchowny miał związane nogi, ręce i szyję. Pracujący jako dozorca w parafii 39-letni José Gonzaga da Costa też został związany, ale zdołał się uwolnić, po czym wezwał pomoc. Na Wielkanoc tego roku prowadzona przez ks. Kazimierza parafia została okradziona, m.in. zrabowano wtedy tabernakulum, które po trzech dniach znaleziono na skupie złomu.”

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem kard. Sérgio da Rocha, arcybiskupa Archidiecezji Brasylia, odbędą się w dniu 23 września br. o godz. 14.00 (czasu obowiązującego w Brazylii).

Dnia 25 września br. (środa) o godz. 12.00 w katedrze łomżyńskiej zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. ks. Kazimierza Andrzeja Wojno pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Dnia 29 września br. (niedziela) o godz. 9.00 w rodzinnej parafii w kościele pw. św. Kazimierza w Nowych Piekutach zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. ks. Kazimierza Andrzeja Wojno pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.