poniedziałek, 09 marzec 2020 23:00

76 lat temu zamordowano niemal 100 mieszkańców wsi Jabłoń Dobki [foto]

Sokołowscy
76 lat temu zamordowano niemal 100 mieszkańców wsi Jabłoń Dobki [foto] foto: UG w Nowych Piekutach

Mieszkańcy gminy Nowe Piekuty uczcili pamięć zamordowanych przez Niemców, w czasie drugiej wojny światowej, mieszkańców wsi Jabłoń Dobki.

Pacyfikacja tej miejscowości była odwetem za zabicie komendanta niemieckiej żandarmerii z Wysokiego Mazowieckiego. Siedemdziesiąt sześć lat temu hitlerowcy zamordowali tu niemal sto osób. W większości były to kobiety i dzieci.

Uroczystości upamiętniające mord rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej której przewodniczył ks. dr Andrzej Łapiński. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, mieszkańcy gminy oraz liczne poczty sztandarowe. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, który przypominał przebieg tych tragicznych wydarzeń. Po zakończonej Mszy św. delegacje samorządowe i uczniowskie udały się do Jabłoni Dobek, gdzie na grobie pomordowanych złożono złożono wieńce, kwiaty i znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji tych, którzy zginęli przed 76 laty.

(foto/info: UG w Nowych Piekutach)

Dział: Nowe Piekuty