piątek, 23 sierpień 2019 13:55

Zabytkowa szkoła z Kalinowa Solek przypomni sobie czasy, kiedy jej klasy tętniły życiem

Sokołowscy
Zabytkowa szkoła z Kalinowa Solek przypomni sobie czasy, kiedy jej klasy tętniły życiem foto: PMKL

Będą warsztaty kaligrafii, pisania gęsim piórem i stalówką, własnoręczne wykonywanie kalendarzy szkolnych i planów lekcji w stylu etno oraz zwiedzanie wystawy opowiadającej o dawnej szkole. Rodzinna Niedziela pod hasłem „Witaj szkoło” - 25 sierpnia, o godz. 12.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Już samo zwiedzanie szkoły przeniesionej do skansenu z Kalinowa Solek (gmina Kulesze Kościelne) jest niezapomnianą podróżą w czasie. Dwie sale zajmuje wystawa związana tematycznie z tym właśnie miejscem. Można zobaczyć, jak wyglądały klasy w wiejskiej szkole kilkadziesiąt lat temu. Wśród zgromadzonych na wystawie przedmiotów znalazły się między innymi: ławki z charakterystycznymi otworami na kałamarze, drewniane liczydła i piórniki, szkolne regały z pomocami naukowymi.

Część wystawy poświęcona jest historii szkoły w Kalinowie Solkach. Składają się na nią dokumenty: stare dzienniki, zeszyty, czy świadectwa mieszkańców gminy Kulesze Kościelne, którzy uczęszczali do tej właśnie podstawówki.

Ale oglądanie wystawy to tylko jedna z wielu atrakcji zbliżającej się Rodzinnej Niedzieli w Skansenie. W jej trakcie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w kaligrafii, sprawdzić – jak pisało się gęsim piórem czy stalówką, przygotować się do nadchodzącego wielkimi krokami roku szkolnego, wykonując etno-kalendarz lub plan lekcji. A ponieważ wakacje trwają, warto korzystać z pogody na świeżym powietrzu. Dla chętnych, którzy przyniosą ze sobą coś do jedzenia, rozpalimy ognisko.

Rodzinna Niedziela „Witaj Szkoło”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 25 sierpnia 2019 r.
Godzina: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy - tel.: 509 336 816, 85 743 60 82 w. 24,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

23082019solki 

źródło: PMKL
oprac.ak/wrotapodlasia.pl