sobota, 13 lipiec 2019 16:17

Zapraszamy na XI Zajazd Wysokomazowiecki [14.07]

Sokołowscy

Zapraszamy na imprezę historyczną pn. XI Zajazd Wysokomazowiecki, która odbędzie się 14 lipca 2019 r. na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Patronat medialny objął portal wysokomazowiecki24.

280. rocznica urodzin ks. Krzysztofa Kluka, przyrodnika, społecznika, pisarza rolniczego, stała się tematyką tegorocznego XI Zajazdu Wysokomazowieckiego. Organizatorzy włączyli do tematyki Zajazdu rodzinę Ossolińskich (właścicieli Ciechanowca, Rudki, Ostrożan), którzy byli patronami i sponsorami ks. Kluka, przyczyniając się walnie do rozwoju ekonomicznego oraz społecznego Ciechanowca i okolicznych miejscowości.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae oraz Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego, aby godnie uczcić podlaskiego badacza zorganizowały kolejną odsłonę cyklicznej imprezy pod nazwą Zajazd Wysokomazowiecki, który odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w siedzibie Muzeum Rolnictwa na ulicy Pałacowej w Ciechanowcu.

Jak informuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu: Program imprezy obejmuje szeroki wachlarz atrakcji. Rozpocznie ją o godzinie 12:00 uroczysta msza święta z udziałem rekonstruktorów, w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Po niej odbędzie się widowiskowy przemarsz ulicami miasta na teren Muzeum Rolnictwa. Następnie uczestnicy wydarzenia, będą mieć możliwość zapoznania się z życiem i działalnością ks. Kluka, zwiedzić ogród roślin leczniczych, opisywanych przez ciechanowieckiego przyrodnika oraz wystawę zawierającą eksponaty związane z jego osobą.

Podczas trwania festynu jego uczestnicy będą mogli poznać realia życia w osiemnastowiecznym Ciechanowcu. Obecne będą elementy kultury magnackiej (tańce historyczne, pokazy mody, prezentacja kuglarzy), pokazana zostanie „kultura” myśliwsko-łowiecka, czyli widowiskowe pokazy sokolników oraz prezentacja woltyżerki konnej. Nie zabraknie gier i zabaw dla najmłodszych oraz słynnych już pokazów szermierki, artylerii czy piechoty z muszkietami. Dla odważnych proponujemy występ w turnieju fechtunku, którego zwycięzca otrzyma pamiątkową szablę.

Kulminacyjnym punktem XI Zajazdu Wysokomazowieckiego będzie inscenizacja tytułowego zajazdu, za którego tło historyczne posłuży spór graniczny między Michałem Starzeńskim, a Józefem Ossolińskim z 1784 roku.

W czasie bitwy, oprócz wielu klasycznych armat, „zagrają” też tzw. „organki” – używane w epoce nowożytnej działo wielolufowe.

Na zakończenie XI Zajazdu Wysokomazowieckiego zaplanowano występ teatru „Parabuch” z Warszawy. Nieśmiertelna „Zemsta” Aleksandra hr. Fredry pokazana zostanie w scenerii dworu myśliwskiego hrabiów Potockich z Siemion.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w XI Zajeździe Wysokomazowieckim. Uczcimy w ten sposób 280. urodziny ks. Jana Krzysztofa Kluka, biorąc udział w festynie przenoszącym nas w czasy Ossolińskich – ostatnie lata Rzeczypospolitej Szlacheckiej.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

XI ZAJAZD WYSOKOMAZOWIECKI – 14 LIPCA 2019 r.

PROGRAM

  • 12.00 – 13.30 – Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu; Ogłoszenie Zajazdu i Przemarsz Szlachty przez miasto Ciechanowiec do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
  • 13.30 – 17.45 - Pokazy sokolników i drapieżne ptaki na żywo; Obozowisko szlacheckie i artyleria; Pokazy szermierki, zabawy z szablą i szpadą; Popisy na koniach - kawaleria i „Amazonki”; Pokazy tańców polskich i francuskich oraz mody dawnej; Turniej szermierczy dla publiczności „Pokonaj Mistrza”; Pokaz żonglerki chorągwiami i warsztaty kuglarskie;
  • 17.45 – BITWA „ZAJAZD SZLACHECKI”
  • 18.15 – „ZEMSTA” A. hr. Fredro – spektakl premierowy teatru „Parabuch” z Warszawy

Organizatorzy:

  • Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
  • Towarzystwo Naukowe Societas Scientarum Klukoviana et Jablonovianae
    Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem

Sponsor Główny: Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem

Patronat Medialny: Radio dla Ciebie, Polskie Radio Białystok, Wysokomazowiecki24, Kurier Podlaski Głos Siemiatycz, TVP3 Białystok, WrotaPodlasia