piątek, 27 marzec 2020 14:00

Jak ochronić swoje zniżki OC?

Sokołowscy
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Każdego roku ubezpieczyciele ponoszą ogromne koszty z tytułu wypłacanych odszkodowań w ramach likwidacji szkód wyrządzonych przez kierowców. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe robią wszystko, aby przekonać kierujących pojazdami do bardziej rozważnej jazdy. Z pomocą przychodzą zniżki OC, które można utracić w momencie spowodowania zdarzenia drogowego. Sprawdź, jak je uchronić i nie płacić wysokich składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Zgodnie z wewnętrznymi przepisami, ubezpieczyciele mają prawo do przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę. Takie rabaty otrzymują wyłącznie ci kierowcy, którzy w okresie 12 miesięcy nie spowodowali żadnego zdarzenia drogowego.

Sposoby na ochronę zniżek OC

Zastanawiasz się, jak zachować wypracowane do tej pory zniżki? Zasadniczo możesz skorzystać z dwóch opcji.

Nie bądź sprawcą zdarzenia drogowego

Każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy oznacza zniżkę OC zgodnie z tabelą Bonus Malus. Działa to również w drugą stronę – szkoda oznacza zwyżkę na podstawie tej samej tabeli.

Jeżeli więc chcesz utrzymać zniżki na dotychczasowym poziomie, bądź bezpiecznym kierowcą. Jeśli będziesz jeździć rozważnie, wówczas zmniejszysz ryzyko spowodowania szkody.

Wykup ochronę zniżek

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają kierowcom opcję ochrony zniżek. Jest to odpłatny dodatek, który – jeśli dojdzie do szkody – zapobiega naliczaniu zwyżki zgodnie z tabelą Bonus Malus. Koszt ochrony zniżek jest różny – w zależności od konkretnego ubezpieczyciela. Nie przekracza jednak kilkudziesięciu złotych za cały rok.
Warto jednak pamiętać, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie akceptują ochrony zniżek wykupionych u innych ubezpieczycieli. Jeśli więc dojdzie do szkody w danym roku, u jednego ubezpieczyciela szkoda będzie traktowana jako „niebyła”, a u innego będzie „widoczna”. Dlatego przed podpisaniem kolejnej umowy warto zapoznać się z wewnętrzną polityką konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Zniżki OC nie łączą się ze zniżkami AC

Warto przy tym podkreślić, że zniżki OC stanowią „jednostki autonomiczne” – są naliczane odrębnie od zniżek AC. Oznacza to, że wypłata odszkodowania z autocasco nie wpływa na utratę zniżek przyznanych za bezszkodową jazdę w ramach OC.

Koszt ubezpieczenia nie wpływa na wysokość zniżek OC

Pamiętaj, że zniżki OC przyznawane są na podstawie tabeli Bonus Malus obowiązującej u konkretnego ubezpieczyciela. Nie ma więc znaczenia to, ile zapłacisz za obowiązkową polisę. Skoro tak, nie przepłacaj. Oblicz ubezpieczenie OC w kalkulatorze, aby zaoszczędzić nawet do 50%.

Utraciłeś zniżkę? Co dalej…

Załóżmy, że spowodowałeś kolizję i tym samym utraciłeś część wypracowanych do tej pory zniżek. Zastanawiasz się co dalej? Wcale nie musisz być skazany na wysoką składkę – wystarczy, że kolejną umowę podpiszesz u najtańszego ubezpieczyciela. Dotrzesz do niego, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC. Wypełniając formularz, otrzymasz informacje o ofertach cenowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Potem nie pozostaje nic innego jak zgłosić się do tej firmy, która proponuje OC na najbardziej korzystnych warunkach. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet do 50% - to sporo, więc warto poświęcić odrobinę czasu na porównanie ofert. Dowiedz się więcej w naszym artykule https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/