piątek, 28 październik 2016 18:06

Czescy uczniowie w Wysokiem Mazowieckiem [foto]

swsystem2
Czescy uczniowie w Wysokiem Mazowieckiem [foto] foto:CKZ

Od kilku lat Centrum Kształcenia Zawodowego prowadzi współpracę międzynarodową dotyczącą podniesienia jakości kształcenia zawodowego w ramach realizacji programów unijnych. Uczniowie wyjeżdżali już do Turcji, Portugalii i Irlandii. Natomiast w tym roku w dniach 03-14 października CKZ miało możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem w zakresie kształcenia praktycznego z uczniami i nauczycielami średniej szkoły technicznej Akademie řemesel Praha z Republiki Czech. Gościła sześcioosobowa grupa uczniów kształcących się w zawodach mechanik samochodowy i elektromechanik oraz dwóch opiekunów.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń związanych z kształceniem zawodowym, służąca poznaniu dobrych praktyk dotyczących powiązania instytucji szkoleniowych i edukacyjnych. Tym samym powyższy cel przyczynić się miał do rozwoju placówek, które reprezentują uczestnicy projektu poprzez upowszechnienie zaczerpniętych innowacji metodologicznych.

Wizyta odbyła się według programu, który został podzielony na część merytoryczną oraz kulturalną. W części merytorycznej uczestnicy zajęć poznali bazę dydaktyczną, strukturę i zakres działalności Centrum Kształcenia Zawodowego. Przeprowadzony został również cykl zajęć praktycznych z zakresu mechatroniki i mechaniki pojazdowej. W trakcie zajęć nasi czescy sąsiedzi zapoznali się z budową układów pneumatycznych, elektronicznych oraz diagnostyką pojazdów samochodowych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Uczestnicy zajęć byli pod ogromnym wrażeniem nowoczesnej bazy dydaktycznej szkoły oraz nowatorskich metod prowadzenia zajęć przez naszych nauczycieli. Szczególnie podobały im się nowoczesne sale dydaktyczne, pracownie i laboratoria oraz nowoczesne urządzenia niezbędne do zachowania najwyższego poziomu edukacji.

Oprócz zajęć dydaktycznych wizyta przewidywała odwiedziny serwisów samochodowych takich jak: BMW, Land Rover, Jeep, Mazda. Ponadto pokazano im jak funkcjonują zakłady pracy na terenie naszego powiatu: Spółdzielnia Mleczarska „ Mlekovita”, Primator Henryk Kraszewski, Mazowieckie Zakłady Graficzne S.C, Miejska Oczyszczalnia Ścieków, GAMA Group Szepietowscy sp.j, Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy Michał Krzysztof Targoński.

Bazując na przykładzie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zaprezentowano jak funkcjonuje polska wyższa uczelnia, jak wyglądają tam zajęcia i czego uczą się studenci na wydziale informatyki i automatyki.

Nieodłączną częścią spotkania był także program kulturalny. Podczas pobytu młodzież mogła między innymi podziwiać zabytki Białegostoku i Warszawy oraz zwiedzić Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie Certyfikatów potwierdzających zdobyte podczas wizyty studyjnej doświadczenie zawodowe.

(CKZ w Wysokiem Mazowieckiem)