piątek, 19 kwiecień 2019 18:52

Nitka gazociągu Polska-Litwa przez powiat wysokomazowiecki. Jest zgoda wojewody

swsystem2
Nitka gazociągu Polska-Litwa przez powiat wysokomazowiecki. Jest zgoda wojewody foto: PUW

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał we środę decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej budowy międzynarodowego gazociągu wysokiego ciśnienia Polska-Litwa na ostatnim już odcinku na terenie województwa podlaskiego. Ostatnia nitka gazociągu ma około 60 km i przebiegnie przez powiaty: siemiatycki i wysokomazowiecki.

Inwestycja na odcinku „Hołowczyce”-Rembelszczyzna (granica Polska-Litwa) to projekt towarzyszący inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, stanowiącego połączenie systemów przesyłowych RP i Litwy, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.

Dzięki inwestycji powstaną:

  • 1) gazociąg DN 700, MOP 8.4 MPa, o długości ok. 59,7 km na odcinku (B-C) wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • 2) kanalizacja kablowa w celu ułożenia kabla światłowodowego o długości ok. 59,7 km na odcinku (B-C),
  • 3) 2 zespoły zaporowo-upustowe: ZZU Skiwy Duże w miejscowości: Skiwy Duże, gm. Siemiatycze, pow. siemiatycki, ZZU Malec w miejscowości Malec, gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki,
  • 4) drogi dojazdowe do ZZU Skiwy Duże oraz ZZU Malec,
  • 5) zjazd z drogi wojewódzkiej do ZZU Skiwy Duże oraz ZZU Malec,
  • 6) przyłącza elektroenergetyczne dla ZZU Skiwy Duże oraz ZZU Malec z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości na rzecz PGE Dystrybucja SA, Oddział Białystok wg art. 10, ust.1,pkt. 8a).

(źródło: PUW)