czwartek, 13 wrzesień 2018 18:42

Holenderskie policjantki w Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu [foto]

Holenderskie policjantki w Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu [foto] foto: KPP w Wysokiem Mazowieckiem

W ramach projektu współpracy pomiędzy polską a holenderską Policją "Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii", poświęconemu zapobieganiu handlowi ludźmi, wysokomazowieckich policjantów odwiedziła delegacja policjantów z Holandii.

W dniu dzisiejszym (13.09) Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem miała zaszczyt gościć delegację holenderskich policjantów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w HOLANDII". Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach współpracy polskiej i holenderskiej Policji a dotyczy zapobiegania handlowi ludźmi. Holenderscy funkcjonariusze w pierwszej kolejności spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Kadra szkoły przygotowała dla gości specjalną część artystyczną, dzięki której funkcjonariusze mogli poznać utalentowaną młodzież naszego powiatu. Zaprezentowano gościom występ wokalny, oraz pokaz musztry, w której występowali wychowankowie szkoły. Następnie prelegentom umożliwiono spotkanie z osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w Urzędzie Pracy w Wysokiem Mazowieckiem. Podczas tych spotkań goście zza granicy przekazywali zebranym treści edukacyjno- informacyjne z zakresu handlu ludźmi, przestrzegając również uczestników spotkania przed zagranicznymi, zarobkowymi wyjazdami „w nieznane”. Ponadto, policjanci radzili, jak postępować aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi i jak racjonalnie przygotować się do wyjazdu za granice w celu podjęcia pracy zarobkowej. Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Funkcjonariusze chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a także dzielili się swoim zawodowym doświadczeniem z zainteresowanymi tematem osobami.

W spotkaniach ze strony holenderskiej brały udział Irena de Ruig- specjalistka do spraw problematyki migracyjnej z garnizonu Oost Nederlands i Petra Casteleijn- specjalistka Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi z garnizonu Haaglander, oraz mł. Asp. Szymon Kapusta- specjalista Biura Prewencji KGP.

Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem serdecznie dziękuje Staroście Wysokomazowieckiemu, Dyrekcji oraz pedagog Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu , Dyrekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu za wsparcie w przyjęciu holenderskiej delegacji.

(KPP w Wysokiem Mazowieckiem)