środa, 11 kwiecień 2018 18:08

Liczne pożary traw w powiecie wysokomazowieckim. Strażacy apelują o rozwagę

Rolteks
Liczne pożary traw w powiecie wysokomazowieckim. Strażacy apelują o rozwagę foto: KW PSP w Warszawie

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Tylko wczoraj doszło w naszym powiecie do trzech takich pożarów.

Wczoraj, 10 kwietnia w powicie wysokomazowieckim doszło do trzech pożarów traw. Pierwszy raz strażacy wyjeżdżali o godzinie 14:14. W okolicy miejscowości Nowe Racibory zapaliła się sucha trawa na nasypie kolejowym. Do akcji zadysponowano JRG Wysokie Mazowieckie i 2 zastępy OSP KSRG Sokoły. Kolejny pożar wybuch w Kuleszach Kościelnych, gdzie paliło się około 20m2. Do akcji zadysponowano OSP KSRG Kulesze Kościelne. Ostatni pożar pojawił się w Szepietowie. Na ulicy Kolejowej, około godziny 22:30, paliło się 50m2 suchej trawy na nasypie kolejowym. Do usuwania skutków pożaru zadysponowano JRG Wysokie Mazowieckie i OSP KSRG Szepietowo.

Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

W roku 2017 na terenie województwa podlaskiego doszło do 444 pożarów traw i nieużytków, w których spłonęło w sumie 106 hektarów.

(na podst. KW PSP w Białymstoku)