wtorek, 11 wrzesień 2018 20:39

Podziękowali za plony! Dożynki Gminy Szepietowo 2018 [wideo/foto]

Podziękowali za plony! Dożynki Gminy Szepietowo 2018 [wideo/foto] foto: Ania Olędzka

W minioną sobotę, 8 września odbyły się Dożynki Gminne w Wojnach - Krupach połączone z Uroczystością Obchodów 90 - lecia OSP w Wojnach Szubach.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Św. dziękczynna za plony i w intencji strażaków z Jednostki OSP celebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej Tadeusza Bronakowskiego w kościele pw. NMP Królowej Świata w Wojnach – Krupach.

Po eucharystii barwny orszak dożynkowy przemaszerował przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie spod kościoła na plac przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz obrzędu dzielenia bochnem chleba z uczestnikami święta plonów.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, Państwowej Straży Pożarnej, policji, kapłani, druhny i druhowie z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Bractwo Kurkowe.

Podczas dożynek odbył się turniej sołectw, w którym udział wzięła młodzież ze Szkół Podstawowych z Szepietowa, Dąbrówki Kościelnej oraz Wojen – Krup. Zawodnicy rywalizowali w przygotowanych w formie „na wesoło” ośmiu konkurencjach sprawnościowych: skoki w workach, niesienie jajka na łyżce, przeciąganie liny, przechodzenie na materacach, napełnianie butelki wodą przez słomkę, bieg slalomem z kozłowaniem piłki, rzuty jajkami, oraz dojenie sztucznej krowy. Największą ilość punktów zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Szepietowie, zajmując tym samym I miejsce. II miejsce ex aequo zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Kościelnej oraz Wojnach – Krupach.

Chętni mogli spróbować swoich sił w przeprawie linowej, strzelaniu markerem do paintballa do celu oraz obejrzeć kolekcję broni przygotowaną przez Związek Strzelecki „STRZELEC” O.S.W. Jednostka Strzelecka 1039 Wysokie Mazowieckie.

Atrakcyjności wydarzeniu nadała parada motocyklistów z Klubu Motocyklowego „Łabędź” z  Wysokiego Mazowieckiego, zaprzęgi konne oraz odpalenie trzech salw armatnich przez Bractwo Kurkowe z okazji Dożynek Gminnych oraz Uroczystości Obchodów 90- lecia OSP w Wojnach Szubach.

Na scenie można było zobaczyć występy m. in. Dziecięcego Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Wokalnego Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wojnach – Krupach, Zespołu ”KŁOSY” z Ciechanowca a także Zespołu „SONGERSI” oraz „ARTBAND”

Dla najmłodszych przygotowano różnego rodzaju zabawy i konkursy, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych oraz plac zabaw z dmuchaną zjeżdżalnią.

Foto: Ania Olędzka