wtorek, 28 maj 2019 15:20

Cyfrowy tydzień majowy w Jabłoni Kościelnej [foto]

swsystem2
Cyfrowy tydzień majowy w Jabłoni Kościelnej [foto] foto: SP w Jabłoni Kościelnej

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej postanowiła włączyć się w propozycję Ministerstwa Cyfryzacji dotyczącą zrealizowania inicjatywy promującej wykorzystywanie technologii cyfrowych w codziennym życiu.

Jak informuje nas Iwona Szymborska ze Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej: Postanowiliśmy nie skupiać się na zorganizowaniu tylko jednego wydarzenia, ale dotrzeć do odbiorców w różnym wieku i zaproponować wiele form edukacji i zabawy. Dlatego też nazwaliśmy naszą inicjatywę „Cyfrowym Tygodniem Majowym”. Działo się w tym czasie dużo i było naprawdę ciekawie, aktywnie i cyfrowo.
Najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności – przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Baśniowy Gaj” - przez cały tydzień oswajali się z tematyką „komputerowo-internetową”.

Dzieci uświadomiły sobie, że komputer nie służy tylko do rozrywki, ale może być narzędziem pracy. Panie przygotowały specjalne przedstawienie, które zobrazowało przedszkolakom, że znajomości nawiązywane w sieci mogą okazać się niebezpieczne. Mali użytkownicy nowoczesnych technologii konstruowali własne laptopy i wykonywali prace plastyczne. Słuchali historyjek i rozmawiali na temat użycia komputera, tabletu czy telefonu komórkowego w życiu codziennym. Używali różnych programów komputerowych i oglądali filmiki edukacyjne. Zaprosiliśmy również pana policjanta, sierż. sztab. Artura Łopieńskiego, który w ciekawy sposób przybliżył informacje dotyczące Internetu oraz bezpiecznego korzystania z niego.

Nasze działania w szkole rozłożyliśmy w ciągu całego tygodnia nauki. Uczniowie często korzystają na lekcjach z zasobów dydaktycznych dostępnych online i mają możliwość nauki z użyciem narzędzi TIK, ale w tygodniu cyfrowym nauczyciele zwrócili szczególną uwagę na promowanie samodoskonalenia i nauki z wykorzystaniem Internetu oraz zachęcali uczniów do korzystania z dóbr kultury i z rozrywki. Odbyły się lekcje biblioteczne, lekcje wychowawcze, zajęcia warsztatowe i spotkania po południu poświęcone korzyściom płynącym z dostępności Internetu oraz zagrożeniom mogącym spotkać młodych ludzi w sieci. Wspólnie wypracowaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w zasobach internetowych, dowiedzieliśmy się czego nie robić, jak unikać niebezpieczeństw, chronić dane osobowe, radzić sobie z hejtem czy komunikować się z rówieśnikami w sposób kulturalny. Efektem tych aktywności jest wzrost świadomości i wiedzy młodzieży na ten temat, ale również różnego rodzaju plakaty, ulotki informacyjne, wierszyki i rymowanki oraz wystawa w szkolnej świetlicy, co przypomina codziennie naszym uczniom jak ważne jest rozsądne korzystanie z nowoczesnych technologii.

Nowoczesne nauczanie w naszej szkole to nie tylko wykorzystanie technologii na lekcjach, to również wprowadzanie uczniów w świat kodowania i programowania. Dzieci poznały podstawy programowania na różnych płaszczyznach (na papierze, macie, tablicy interaktywnej, komputerze czy tablecie). Największą radość przyniosły jednak zajęcia z użyciem robotów, szczególnie, że każdy mógł samodzielnie zaprogramować trasę, poprowadzić robota, a nawet nauczyć tego swoją mamę bądź tatę na zajęciach otwartych z rodzicami. Staraliśmy się rozwinąć wśród uczniów tę kompetencję, a rodzicom pokazać korzyści z nauki programowania i zachęcić ich do wspierania dzieci w nauce tym sposobem.

Naszym założeniem był również wzrostu kompetencji cyfrowych osób dorosłych, a jednocześnie chcieliśmy wzmocnić zaufanie wobec działań podejmowanych w sieci. Zorganizowaliśmy spotkanie, na którym prelegenci omawiali zagadnienia związane z ofertą usług życia codziennego dostępną przez Internet. Nasz nauczyciel informatyki – pan Karol Markowski – przedstawił jakie są zagrożenia wobec dzieci związane z ich aktywnością w Internecie i wskazał na sposoby ich unikania. Poza tym, w bardzo przystępny sposób, omówił korzystanie z e-usług prywatnych i publicznych oraz pokazał, w jaki sposób korzystać z komputera i telefonu komórkowego w bezpieczny sposób. Uczestnicy mieli również okazję poznać tajniki e-bankowości, które zaprezentował na przykładzie Spółdzielczego Banku Rozwoju, pan Krzysztof Kamiński. Zachęcił on do korzystania z usług bankowości elektronicznej oraz pokazał w jaki sposób robić to w sposób niezagrażający naszym finansom. Usługi e-administracji oferowane przez samorząd naświetlił słuchaczom przedstawiciel Urzędu Gminy Nowe Piekuty – pan Leszek Dąbrowski. Pokazał sposoby poszukiwania informacji oraz zachęcił do spróbowania załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Po spotkaniu był jeszcze moment na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii i bezpieczeństwem w sieci.

Ciekawe aktywności, różnorodne tematy, duża dawka wiedzy lub zabawy dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. A wszystko to w jednym tygodniu w naszej szkole! „Cyfrowy Tydzień Majowy” uważamy za udany!

Szczegółowe relacje z poszczególnych wydarzeń i fotorelacje znajdują się na naszym szkolnym profilu oraz profilu Przedszkola „Baśniowy Gaj” na Facebooku, oraz naszej szkolnej stronie internetowej szkolajablon.pl. Zachęcamy do odwiedzenia!