wtorek, 16 październik 2018 07:05

150-lecie utworzenia Gminy Nowe Piekuty [wideo/foto]

Rolteks

W niedzielę, 14 października w Nowych Piekutach odbyły się obchody 150 - lecia powstania gminy. Uroczystość połączona była z odsłonięciem pomnika Żołnierzy Armii Krajowej i Kapitana Kazimierza Kamieńskiego p.s. Huzar. w 65 rocznicę jego śmierci.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. Świętego Kazimierza w Nowych Piekutach, w której uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, straży pożarnej, policji oraz wojska. Po Eucharystii absolwenci i uczniowie szkół z terenu gminy zaprezentowali montaż słowno – muzyczny.

Następnie udano się na plac przy pomniku, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i podniesieniu Flagi Państwowej, dokonano odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej. Odczytano również Apel Poległych zakończony Salwą Honorową. Przybyłe delegacje złożyly wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Izbę Tradycji Regionalnej Rolnictwa w Nowych Piekutach, gdzie odbył się piknik militarny.

Można było obejrzeć rekonstrukcję obozu partyzanckiego,a także wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego.

Foto: Ania Olędzka