środa, 24 maj 2017 18:05

Kobylin-Borzymy. "Traktoriada - wyprawa Ursusem dookoła świata"

rolteks112018

Kobylin-Borzymy. "Traktoriada - wyprawa Ursusem dookoła świata" foto: Zespół Szkół w Kobylinie-Borzymach

Podróżnik, obrońca przyrody i przewodniczący Stowarzyszenia "Czysty Świat" - Marcin Obałek był w dniu 23 maja (wtorek) gościem w Zespole Szkół w Kobylinie-Borzymach.

Marcin Obałek - poznaniak z urodzenia, z wyboru Podlasianin, podróżnik, obrońca przyrody, pomysłodawca wyprawy „Traktoriada - wyprawa Ursusem dookoła świata” realizowanej od 2001 roku. Uczestniczył już w 6 wyprawach, podczas których Ursus pokonał blisko 20 000 km dróg, łąk, pól i nieużytków Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Chile i Peru. Niewątpliwym sukcesem jest doprowadzenie do obfitujących w znaleziska prac archeologicznych w Amazonii boliwijskiej.

Gość ciekawie opowiadał o podróży traktorem po Ameryce Południowej, ilustrując swoją historię wieloma zdjęciami. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści m.in. o wyprawie traktorem po Ameryce Południowej. Zdradził też miejsca kolejnych, planowanych wypraw.

Spotkanie miało charakter profilaktyczny i edukacyjny, którego jednym z celów było zarażenie pasją podróżowania i zachęcenia do szlifowania języków obcych.

Jak mówił Marcin Obałek: Można podróżować łatwo i lekko. Można też przyjemnie i oryginalnie. Od wielu lat projekt Traktoriada skupia się na edukacji skierowanej głównie do dzieci i młodzieży w polskich szkołach i ośrodkach kultury w ramach m.in. tzw. profilaktyki uzależnień. Staramy się zarażać pasją, nakłaniamy do poszukiwania własnej drogi i celu w życiu i przede wszystkim wytrwałości w podążaniu do tego celu. Nasz traktor jest doskonałym narzędziem pokazującym, że możesz osiągnąć wszytko, nawet coś co z pozoru jest niewyobrażalne, bo najważniejsze to chcieć, a chcieć to móc! Kolejna misja to wątek patriotyzmu ekonomicznego – jesteśmy piewcami polskiej myśli technicznej ale i też zachęcamy do nabywania polskich produktów, od ziemniaków i truskawek poczynając, po meble, okna, fotele, a na pługach, paszowozach, traktorach i lokomotywach kończąc. Każda złotówka wydana na zakup polskiego produktu prędzej czy później wróci do nas. Pamiętajmy ...POLSKI PRZEMYSŁ W POLSKICH RĘKACH TO NARODU JEST POTĘGA!

Gimnazjaliści z zainteresowaniem słuchali Pana Marcina, a na zakończenie spotkania zadawali mnóstwo pytań. Podróżnik natomiast przygotował dla wszystkich uczestników konkurs, dotyczący opowiadanych przez siebie historii. Poprawne odpowiedzi zostały nagrodzone plakatami promującymi Traktoriadę.

(info: Zespół Szkół w Kobylinie-Borzymach)