piątek, 05 październik 2018 18:37

Wielka grecka przygoda uczniów z Czyżewa [foto]

Wielka grecka przygoda uczniów z Czyżewa [foto] foto: ZSOiZ w Czyżewie

Zakończyła się wspaniała grecka przygoda 64 uczniów ZSOiZ w Czyżewie. Ostatnia grupa uczniów Technikum w Czyżewie, po 2 tygodniach, wróciła do Polski 29 października. Za nimi pozostały wspomnienia wspólnie spędzonych chwil. Ale wrócili bogatsi o nowe doświadczenia i o nową wiedzę.

Czyżewska młodzież miała wyjątkową okazję, by na miejscu, w Grecji, podnosić swoje kompetencje zawodowe w zawodach: technik agrobiznesu, technik informatyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Każda grupa zawodowa miała niepowtarzalne możliwości rozwoju. Informatycy na przykład odbyli zajęcia z języka programowania, jego podstaw, budowy oraz elementów. Zapoznali się z rodzajami języków oraz ich charakterystyką, formułując i tworząc proste elementy z wykorzystaniem poznanych języków.

Gościli także w S.T.E.M. Robotics Academy – najlepszej greckiej firmie zajmującej się programowaniem robotów, gdzie pod okiem specjalistów doskonalili umiejętności programowania. Chłopcy z agrobiznesu np. doskonalili swoje umiejętności m. in. w zakresie produkcji roślinnej. Przygotowując glebę do sadzenia roślin, poznali tajniki jej właściwego uzdatniania, jak również poznali rodzaje nasion/sadzonek i metody ich przechowywania oraz wykorzystania. Mieli również okazję zwizytować American Farm School w Thessalonikach, gdzie oprócz porównania greckiego systemu szkolnictwa z polskim mogli również zgłębić tajniki uprawy konkretnych ziół czy przypraw oraz dowiedzieć się jak odpowiednio dbać o zwierzęta hodowlane w celu przeciwdziałania chorobom, jakimi paszami je karmić, aby uzyskiwać zmaksymalizowane efekty.

Technicy żywienia i usług gastronomicznych „działali” w kuchniach oraz salach restauracyjnych. Obsługiwali tam klientów, realizowali zamówienia i wydawali posiłki. Inni z kolei przygotowywali posiłki według podanych receptur, z uwzględnieniem potraw regionalnych. Odbyli także profesjonalny kurs barmański, ucząc się również zasad i organizacji pracy na stanowisku barman.

Uczniowie z Czyżewa mieli także bogaty program kulturowy: zwiedzili m. in. zapierające dech w piersiach Meteory – klasztory zawieszone na skałach - oraz popłynęli statkiem na przepiękną wyspę Skiathos, skąd dalej udali się na złocistą (dosłownie) plażę. A że pogoda dopisywała, stałym elementem każdego dnia były kąpiele w cieplutkim o tej porze morzu oraz plażowanie. Każdy dzień pobytu uczniów z Czyżewa był dokumentowany na fanpagu, który można było przejrzeć także na stronie szkoły.

Uczniowie z Czyżewa wrócili odmienieni – nie tylko przez opaleniznę. Są bardziej odważni, otwarci, samodzielni. Lepiej radzą sobie z językiem angielskim, który był ich językiem komunikacji na co dzień. Na pewno lepiej poradzą sobie także w przyszłości – właśnie dzięki udziałowi w projekcie „Lepsze szanse na europejskim rynku pracy”, finansowanemu ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

(ZSOiZ w Czyżewie)