środa, 06 czerwiec 2018 17:25

Sportowe strefy aktywizujące powstaną w Czyżewie i Szepietowie

Sportowe strefy aktywizujące powstaną w Czyżewie i Szepietowie foto: pixabay.com

Powstaną 44 inwestycje w siłownie pod chmurką, place zabaw dla dzieci, strefy gier i relaksu za ok. 3 mln zł na Podlasiu – znamy wyniki naboru pierwszej edycji Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA). W naszym powiecie obiekty takie powstaną w Czyżewie i Szepietowie.

Tylko w 2018 roku w całej Polsce powstanie 1 530 stref sportowo-rekreacyjnych. Program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Do MSiT wpłynęło 1416 wniosków, z czego pozytywnie zaopiniowano 792 na łączną kwotę ponad 54 mln zł. Kryterium decydującym o przyznaniu dofinansowania był wskaźnik zamożności gminy.

- Dzięki temu mamy pewność, że wsparcie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Aż 78% pozytywnie rozpatrzonych wniosków pochodzi z obszarów wiejskich – podkreśla minister sportu i turystki Witold Bańka. Jak dodaje szef resortu sportu: - w ciągu dwóch lat przeznaczymy na budowę Otwartych Stref Aktywności 100 mln zł. Dzięki tej kwocie powstanie około 3000 ogólnodostępnych, bezpłatnych, wielopokoleniowych stref sportowo-rekreacyjnych. Jest to projekt prospołeczny. Zależy nam, by OSA były miejscami spotkań i aktywności całych rodzin – dzieci, rodziców, seniorów.

Sport, rekreacja i odpoczynek w każdym wieku

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) będą ogólnodostępnymi plenerowymi miejscami sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych.

Dofinansowaniem w ramach Programu zostały objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w dwóch wariantach realizacyjnych:

Wariant podstawowy: 

  • Siłownia plenerowa
  • Strefa relaksu

Wariant rozszerzony:

•    Siłownia plenerowa
•    Strefa relaksu
•    Sprawnościowy plac zabaw
•    Ogrodzenie terenu

O dofinansowanie z rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA) mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, podmioty posiadające osobowość prawną, np. stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Czyżew otrzyma 150 tys. zł. dofinansowania na wariant rozszerzony. W gminie powstaną 3 obiekty.

Gmina Szepietowo dostało 25 tys zł dofinansowania na budowę jednego obiektu w ramach Otwartej Strefy Aktywności w wariancie podstawowym.

 

(źródło informacji:PUW)