wtorek, 15 maj 2018 15:14

Pożegnanie kapitana Władysława Dąbrowskiego [wideo]

rolteks112018

W piątek 11 maja Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka wzięła udział w Zambrowie w uroczystości pożegnania oficera SGO „Narew” kpt. Władysława Dąbrowskiego, dowódcy 1. komp. ckm 71. pp oraz nieznanego żołnierza, którzy polegli w 1939 roku w rejonie Zambrowa.

Doczesne szczątki kapitana i jego towarzysza przez wiele lat spoczywały na terenie gminy Czyżew w miejscowości Dmochy-Wochy, gdzie mogiłą usytułowaną na prywatnym gruncie opiekowali się mieszkańcy wioski Państwo Godlewscy. Po ekshumacji w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie potwierdzono tożsamość dowódcy.

Po 79 latach kpt. Władysław Dąbrowski i nieznany żołnierz mieli swój godny pogrzeb, któremu przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Po mszy św. o godz. 12 w asyście honorowej 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, pocztów sztandarowych, a także Orkiestry Wojskowej z Giżycka trumny ze szczątkami żołnierzy umieszczono na specjalnie przygotowanym samochodzie terenowym Scorpion, przewieziono na cmentarz parafialny i złożono we wspólnej mogile.

Pani Burmistrz towarzyszyła delegacja z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie oraz grupy rekonstrukcyjnej, a także przedstawiciele mieszkańców Dmoch–Woch.

 Info/foto/wideo Radosław Sienicki

c11