czwartek, 01 marzec 2018 18:26

Czyżew. Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo/foto]

Modlitwą przy Pomniku Niepodległości w Czyżewie w intencji pomordowanych polskich żołnierzy - bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy z odwagą i determinacją stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w symboliczny sposób przywróciły pamięć o ludziach, którzy byli urzeczywistnieniem demokratycznych dążeń społeczeństwa polskiego. W sali kinowej Gminnego Ośrodka kultury w Czyżewie Burmistrz Anna Bogucka mówiąc o odwadze wspominanych 1 marca żołnierzach podkreśliła: To oni przez dziesięciolecia żyli w zapomnieniu, a walcząc o wolność Polski przedstawiani byli jako wrogowie narodu, bandyci i przestępcy. (…) Dziś jednak są jasnym punktem odniesienia. Nie pytali, co może dać im ojczyzna. Chcieli służyć jej jak najlepiej, a służbie tej byli wierni do końca.

Częścią artystyczną uczniów z czyżewskiej szkoły średniej oraz projekcją filmu "Wyklęty" zakończyły się oficjalne uroczystości w Czyżewie, którym towarzyszyło szereg innych działań. Wśród nich warto przypomnieć, że w Muzeum Ziemi Czyżewskiej została otwarta wystawa fotograficzna "Namioty Wyklętych", a w miejscowym GOK-u wystawa planszowa "Rotmistrz Witold Pilecki Polak, Mąż, Ojciec, Bohater".

Radosław Sienicki