niedziela, 14 kwiecień 2019 18:13

Uroczystości Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu [wideo/foto]

Uroczystości Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu [wideo/foto] foto: Ania Olędzka

Blisko 600 palm wpłynęło na XXII Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu z udziałem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa i uczestników konkursu.

Do XXII Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zgłosiło 589 uczestników z 40 placówek. Palmy powstawały m.in. w przedszkolach, szkołach i klubach seniora z całego regionu. Zgłosiły się placówki z m.in. Ciechanowca, Czyżewa, Szepietowa, Wysokiego Mazowieckiego oraz  Bielska Podlaskiego.

Komisja przy ocenie palm brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd i efektywność kompozycji. Oceniono 589 palm - 47 nagród za pierwsze miejsce, 56 za drugie, 122 za trzecie miejsce, 180 za czwarte, natomiast 180 palm otrzymało wyróżnienia. Jury pozostałym wykonawcom przyznało nagrody pocieszenia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów.

Patronat Duchowy nad Konkursem objął JE Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus, Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej, który przewodniczył procesji i uroczystej Mszy świętej.

Palmy konkursowe można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Rolnictwa.

foto: Ania Olędzka