czwartek, 05 lipiec 2018 07:37

Wstrzymana przebudowa trasy Ciechanowiec – Siemiatycze i plany budowy obwodnicy

rolteks112018

Plan budowy obwodnicy Ciechanowca oraz wstrzymana przebudowa drogi do Siemiatycz była jednym z tematów poruszonych na ostatniej XXXVIII Sesja Rady Miejskiej Ciechanowca. Wziął w niej udział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Marszałek przedstawił obecnym na sesji podsumowanie z realizacji działań, które zostały wykonane w trakcie mijającej kadencji na terenie Miasta i Gminy Ciechanowiec, jak również podjął temat inwestycji, które są, bądź będą realizowane.

Jedną z takich inwestycji jest modernizacja drogi numer 690, na odcinku Ciechanowiec – Ostrożany, której realizacja, jak powiedział obecny na sesji Marszałek została przerwana z powodu nierzetelności wykonawcy i odstąpienia jego od umowy.

- Chcę zdementować pogłoski, że ta droga dalej nie będzie modernizowanamówił Jerzy Leszczyński. - Ona będzie, z tym, że to nie z przyczyny i nie z winy Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, jako inwestora, ale z przyczyny wykonawcy przedłuża się wykonanie tej inwestycji, ponieważ wykonawca okazał się nierzetelny. Podpisał umowę, chociaż przypomnę, że PZDW nie wybrało w pierwszym rozstrzygnięciu przetargu tej firmy, jednak w Krajowej Izbie Odwoławczej ta firma wygrała i ostatecznie PZDW musiało podpisać umowę dodaje Marszałek. - Jednak przewidywania były słuszne. Firma, która miała wykonać inwestycję, sama miała poważne kłopoty finansowe i odstąpiła od umowy, z tym że oczywiście my też ją wypowiedzieliśmy, jako Podlaski Zarząd Dróg umowę z racji niewykonania.

Marszałek Jerzy Leszczyński poinformował też o nowym przetargu na dokończenie inwestycji

- Dostarczenie wypowiedzenia do tej firmy stwarzało problemy, no ale ostatecznie w tej chwili jest prowadzona inwentaryzacja i na koniec czerwca będzie ogłoszenie następnego zamówienia, czyli przetargu. Niestety my nie możemy wziąć drugiej firmy, tylko musimy znowu ogłosić nowy przetarg i nowe postępowanie, żeby wyłonić następnego wykonawcę. Oczywiście są terminy, jeżeli ogłoszony będzie w czerwcu to, myślę, jest możliwość podpisania umowy z nowym wykonawcą pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Także jeszcze w tym roku, jeżeli warunki pogodowe pozwolą, przynajmniej część drogi może być wykonana. Termin wykonania wobec tego przesuwa się na rok następny.

Marszałek dodał, że wykonawca rozpoczął prace, ale zszedł z budowy w trakcie ich wykonywania, co wiązało się z utrudnieniami komunikacyjnymi.

- Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku dokonał własnym staraniem czasową organizację ruchu. Objazd jest zrobiony i wprowadziło ruch wahadłowy, bez sygnalizacji świetlnej. (..) Ja tylko mogę przeprosić wszystkich użytkowników tej drogi, że tak się stało, ale to naprawdę nie z winy samorządu czy Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Kolejną inwestycją, o której rozmawiano była obwodnica miasta, która według planu miałaby omijać Ciechanowiec. Plan budowy obwodnicy w obrębie miasta nie spodobał się części mieszkańców, którzy byli za odsunięciem drogi jak najdalej od miasta.

Jak mówił Marszałek: - Droga będzie omijać praktycznie Ciechanowiec. Ja osobiście uważam, że ona powinna być jak najbliżej miasta. (..) Byłaby wtedy miastotwórcza (..). 

Jerzy Leszczyński zaznaczył, iż budowa obwodnicy może przesunąć się w czasie, ale cały czas trzeba ją mieć w planie i brać pod uwagę, żeby została wykonana, pomimo tak dużego wzrostu kosztów inwestycji drogowych. Dodał, iż budowa obejścia będzie też zależna od natężenia ruchu po modernizacji drogi numer 690, na odcinku Ciechanowiec – Ostrożany. Zapewniał też, że jeżeli zostanie wybrany jako radny na kolejną kadencję i uda mu się być w Zarządzie, będzie zabiegał o budowę obwodnicy Ciechanowca.