czwartek, 10 maj 2018 18:09

„Europejska Noc Muzeów” w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu! Zapraszamy

rolteks112018

„Europejska Noc Muzeów” w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu! Zapraszamy foto: Muzeum Rolnictwa

19 maja (sobota) od godz. 16.00 „Europejska Noc Muzeów” w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Ideą Europejskiej Nocy Muzeów jest darmowe udostępnienie turystom Muzeum w godzinach wieczornych i nocnych oraz organizowanie specjalnych wydarzeń towarzyszących.

Tegoroczna „Noc” w naszym Muzeum będzie w tematyce dawnego życia dworskiego i rozpocznie się o godz. 16.00.

Przez cały wieczór dostępne dla zwiedzających będą zabytkowe obiekty dworskie i skansenowskie m.in. pałac hr. Starzeńskich, wozownia z kolekcją XIXwiecznych karet, dawna stajnia, sprawny technicznie młyn wodny, podziemia oficyny, a tam wystawa Tradycji zielarskich, która urozmaicona jest niezwykle ciekawym ogrodem roślin zdatnych do zażycia lekarskiego, stworzonego wg. słynnego Dykcjonarza ks. Krzysztofa Kluka.

Wyjątkową atmosferę życia w pałacu Starzeńskich będzie można poczuć dzięki przejażdżkom karetami, spotkaniami z pałacową arystokracją z epoki, a po zmroku magii miejscu dodadzą królewskie dekoracje świetlne przed pałacem!

Na terenie skansenu udostępnione do zwiedzania będą: kościół z Bogut, wikarówka, gajówka w muzeum leśnym, pawilon maszyn rolniczych, plenerowa wystawa mechanizacji rolnictwa: lokomobile, silniki, ciągniki, ciągówki i in., lamus dworski z wystawą o przemianach w gospodarstwie domowym, Muzeum Weterynarii, lamus dworski z nową wystawą i pokazem obróbki drewna, chaty mieszkalne, kuźnia, Muzeum Pisanki, wystawa malarstwa Ignacego Pieńkowskiego, „Zamek Nieznany” - archeologiczna wystawa z Zamku Królewskiego w Warszawie, wystawa o mazowiecko-podlaskiej ligawce, historia pszczelarstwa i bartnictwa z pokazem pracy pszczelarza.

Wnętrza obiektów ożyją na tę jedną noc!

Niezapomnianą atrakcją będzie prezentacja zabytków z unikatowej kolekcji Działu Techniki Rolniczej oraz pokaz jazdy zabytkowych ciągników.
Uczestnicy Nocy Muzeów w Ciechanowcu spróbują potraw regionalnych w dworku szlacheckim, ziołowych naparów z przepisów księdza Kluka oraz specjałów z regionalnej kuchni polowej. Dla miłośników piknikowania będzie ognisko.

W pałacu będzie można kupić pamiątki i muzealne wydawnictwa.

  • o godz. 18.00 – koncert Chóru Cerkiewnego z Uczelni Teologicznej ze Smoleńska (Rosja) w zabytkowym kościele w skansenie
  • o godz. 20.00 – w plenerze, przed dworkiem myśliwskim koncert Kwartetu smyczkowego Andante
  • o godz. 21.00 – Kino plenerowe w skansenie: bajki Disney’a i film Andrzeja Wajdy „Zemsta”

Serdecznie zapraszamy!