piątek, 29 grudzień 2017 18:39

Ciechanowiec. Siedziba batalionu piechoty w budynku gimnazjum? Jest szansa

rolteks112018

Ciechanowiec. Siedziba batalionu piechoty w budynku gimnazjum? Jest szansa foto na podst. mon.gov.pl

Do Burmistrza Ciechanowca zostało skierowane pismo w sprawie przekazania budynku gimnazjum przy ulicy Sosnowej pod siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej. W zamierzeniach jest zlokalizowanie w Ciechanowcu batalionu lekkiej piechoty składającego się z około 100 zawodowych żołnierzy oraz rotacyjnie, na czas ćwiczeń, około 600 tzw. „terytorialsów”. O sprawie debatowali na dzisiejszej (29.12) sesji radni i burmistrz Ciechanowca.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wystosowało do Burmistrza Miasta Ciechanowiec pismo, w którym czytamy m.in.: W związku z prowadzonymi pracami nad lokalizacją pododdziału Wojsk Obrony Terytorialnej WOT oraz nawiązaniu do przeglądu nieruchomości przeprowadzonego w dniu 15 listopada 2017 roku w mieście Ciechanowiec zwracam się z prośbą o przedstawienie warunków przekazania nieruchomości przy ulicy Sosnowej 2 oraz wydzielenie na terenie miasta Ciechanowiec działek pod budowę garaży z przeznaczeniem na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju. Jak zaznaczono w piśmie – preferowaną formą jest dokonanie nieodpłatnego przekazania wyżej wymienionych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa z dalszym przeznaczeniem na potrzeby resortu Obrony Narodowej.

Jak powiedział na dzisiejszej sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Ciechanowcu Eugeniusz Święcki: z tego co wiem, dowództwu zależy na szybkim terminie, by Rada Miejska podjęła taką uchwałę. Poproszono mnie o robocze spotkanie wszystkich radnych z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zechcą omówić zasady funkcjonowania tego batalionu w Ciechanowcu. Ma tam być około 100 żołnierzy zawodowych na co dzień i około 600 rotacyjnie szkolących się.

Święcki dodał też, że jeszcze dziś odpowie na pismo, ponieważ – jak mówił na sesji: jest to temat bardzo ważny i niezwłoczny, uważam, że jest to ogromne światło dla Ciechanowca, bo jeśli faktycznie będzie tu 100 żołnierzy zawodowych (..) będzie też praca dla wielu ludzi (..). Z pisma wynika, że będą budowane też inne obiekty przy tym i dlatego też dowództwo prosi o niezwłoczne podjęcie decyzji w tej sprawie.